Javascript Menu by Deluxe-Menu.com

ETA:V.8-SQL
PROGRAM MODÜLÜ: STOK

VERSİYONU: V-7, EFW
Soru:
Stok kartlarımdaki fiyatları toplu olarak nasıl değiştirebilirim ?
Cevap:
Stok modülüne girip, F5-Servis, F6-Toplu fiyat değişikliği ekranında F2-Toplu fiyat değişikliği tuşuna basılır. Stok kartlarındaki tüm fiyatlar ekrana gelir, değişiklik yapılıp F2 ile kayıt edilir.

VERSİYONU: V-7, EFW
Soru:
Stok kartlarımdaki özel kodları değiştirmek istiyorum. Bu işlemi, kartlara girip tek tek değiştirmek yerine toplu olarak nasıl yapabilirim ?
Cevap:
Stok modülüne girip, F5-Servis, F3-Dosya işlemleri, F2-Dosya bakımı, F5-Saha değiştirme ekranında, eski değer sütununa , eski özel kodunu, yeni değer kısmına ise olmasını istediğim özel kodu yazıp F2-Saha değiştirme ile işlemi bitiriyoruz.

VERSİYONU: V-7
Soru:
Stok kartlarımda ikinci birimi nasıl kullanabilirim ?
Cevap:
Stok modülünde stok kartı açılırken birim sahasına malın birimini yazarım. İkinci birim sahasına malın ikinci birimini katsayısı sahasına ise ikinci birim ile normal birim arasındaki oranı yazarım. Girilecek katsayının başına (/)yazılırsa Birim sahasında yazılan miktar bu katsayıya bölünerek 2.birim miktarını hesaplar.

*. Birim sahasına KG, 2.birim sahasına TON,katsayı (/1000)olmalıdır. Girilecek katsayının başına (*) yazılırsa Birim sahasında yazılan miktar bu katsayıya çarpılarak 2.birim miktarı hesaplanır.

*. Birim sahası TON,2.birim sahası KG olarak kullanıldığında katsayı (*1000) olmalıdır. Katsayının başına (/) veya (*)yazılmazsa eğer proğram bunu default (/)varsayarak işlemi yapar.

*. Faturada stok kalem girişi sırasında istenirse bu katsayı yardımıyla otomatik çevrim yapılabilmektedir.

VERSİYONU: V-7
Soru:
Stok için barkodlu çalışıyorum. Stok kartına barkod kodu yazmama rağmen fatura da barkod okutunca stok kartı bulunamadı mesajı veriyor.
Cevap:
Bu işlem için uygulanacak çözümler:

Stokta F5-SERVİS, F3-DOSYA İŞLEMLERİ, F5-BARKOD İNDEKSİ YARATMA bölümüne girilir ve F2-İNDEKSLEME İŞLEMİ barkod indeksi oluşturulur.

Faturada F5-SERVİS, F4-SABİT TANIMLAR, F2-PARAMETRELER bölümüne girilir ve 'BARKOD' ve 'BARKOD SAHASI' parametrelerine 'E' Evet değeri verilir.

Faturada F5-SERVİS, F4-SABİT TANIMLAR, F4-SAHA BOYLARI bölümüne girilir ve 'AÇIKLAMA' sahasına 'E' Evet değeri ve boy değeri verilir.

VERSİYONU: V-7, EFW
Soru:
Stok ve Cari kartlarındaki bakiye ile hesap ekstrelerindeki bakiye tutmuyor.
Cevap:
Servis,dosya işlemleri,dosya bakımı,kart düzeltme,kart hareket kontrolü yapılır .

VERSİYONU: V-6, V-7, EFW
Soru:
Açmış olduğum stok kartlarının açılış devir değerlerini nasıl değiştirebilirim?
Cevap:
Stok içinde F5-SERVİS, F2-DEVİR İŞLEMLERİNDE AÇILIŞ DEVRI bölümün de devir değerini değiştirmek istediğim stok kartı F6 KART LİSTESİ'nden çağırarak açılış devir değerini değiştirip F2 KAYIT tuşu ile kayıt edilir.

VERSİYONU: V-7, EFW
Soru:
Stok kartlarını toplu olarak nasıl silinir?
Cevap:
Stok modülünde stok kartların toplu olarak silinmesi stok programı F5 Servis F3 Dosya islemleri F2 Dosya bakımı F3 Dosya düzeltme F2 Kart düzeltme kısmına Toplu Kart Silme bölümünden istenilen aralıktaki,stok kartları bakiyesine ve işlem görüp görmediğine bakılarak ve kullanıcı onaylı olarak kartlar toplu olarak silinebilmektedir.

VERSİYONU: V-6, V-7, EFW
Soru:
Stok kartın arka yüzü ile ön yüzü birbirini tutmuyor.(Stok extresindeki Bakiye ile Bakiye listesindeki tutar farklı.
Cevap:
Stok modülünde bazı durumlarda (kayıt esnasında oluşan bir problem,çok kullanıcılı sistemlerde donanımdan veya kablolama sisteminde oluşabilecek ve aynı çalışma sistemini olumsuz etkileyecek durumlarda vb.)stok kartın arka yüzüyle ön yüzü birbirini tutmayabilir. Böyle bir durumda programın baz aldığı doğru değer hareketler olduğu için, program içerisinde bulunan ;F5 Servis/Dosya Islemleri/Dosya Bakimi/Dosya Düzeltme/Kart Hareket Kontrolü'Listeme aralığı vererek veya sadece tek bir karta hareket kontrolü yapilarak hata giderilir. Program, bu işlem ile stok karta ait hareketleri okuyarak stok kartın ön yüzünü tekrar oluşturur

Ö N E M L I :
Eğer işlem yukarıda yazılanın tersi ise yani stok kartın ön yüzü doğru arka yüzü yanlış ise hareket dosyası zarar görmüş ve bazı hareketler kaybolmuş veya silinmiş olabilir.

VERSİYONU: V-6, V-7, EFW
Soru:
Yeni açılan bir şirkete, diğer bir şirketteki stok kartlarımı bakiyesiz bir şekilde nasıl aktarılır?
Cevap:
Yeni açılan bir şirkete, diğer bir şirketteki stok kartlarının bakiyesiz bir şekilde aktarılmasi için şu işlemlerin yapılması gerekir

ÖRNEK:
Stok kartların olduğu eski şirket kodu :ESKİ
Yeni açilan sirket kodu :YENİ Programda ANA MENÜ (shift+F10)’de iken F9 Yardımcı İşlemler F10 Sisteme Çıkış tuşları yardımı ile sisteme çıkılır. Program bu durumda ETA’nın yüklü olduğu directorye çıkar. Ve sırası ile şu işlemler yapılır.

C:\ETA7> cd ESKİ [enter]
C:\ETA7\ESKİ> COPY STOK.* ..\YENİ [enter]

Burada enter tuşuna bastığımızda sistem kısaca üzerine yazılsın mı?  mesajı getirecektir. Eğer sistem türkçe ise “M” yani tümü, Ingilizce ise “A” yani all seçenegi seçilerek işleme devam edilir.

C:\ETA7\XXX> CD .. [enter]
CD\ETA7>EXIT [enter] yazilarak programa geri dönülür.

Bu işlemden sonra stok kartlar ön yüzündeki bakiyelerle birlikte yeni açilan YYY
şirketine aktarılmış olur daha sonra YYY şirkette şu işlemler yapılmalıdır.
F5 Servis F3 Dosya Işlemleri F2 Dosya Bakımı F3 Dosya Düzeltme F2 Kart Düzeltme F6 Kart Temizleme işlem sonunda yeni şirkette stok kartlar 0 bakiye ile kullanıma hazırlanmış olur.

VERSİYONU: V-6, V-7, EFW
Soru:
Stok kartında bulunan hangi sahalar; nasıl toplu olarak değiştirilir?
Cevap:
Stok kartında bulunan Tüm kart ÖZEL KODLARI, KDV,BİRİMİ sahaları gerektiğinde toplu olarak değiştirilebilir.
Bunun için programın F5 Servis F3 Dosya Islemleri F2 Dosya Bakimi F5 Saha Değiştirme ekranında bulunan eski değer kısmına ilgili sahanın o anki durumu; yeni değer kısmına değiştirilmek istenen değer yazılır. F2 Saha Değiştirme işlemi yapılır.

VERSİYONU: V-6, V-7, EFW
Soru:
Farklı stok kartlarına ait hareketlerin tek bir stok kartında toplamak istiyorum
Cevap:
Mevcut stok kartlardan iki veya daha fazlasını birleştirerek tek kod altında toplamak için şu işlemlerin yapılması gerekir:
Programın F5 Servis F3 Dosya İşlemleri F2 Dosya Bakımı F4 Kod Değiştirme ekranında “ESKI KOD” ve “YENI KOD” yazılı.F2 Kod Değiştirme işlemi yapıldığında Eski koda yazılan stok karttaki tüm hareketler, Yeni koda yazılan stok kart koduna ilave edilerek yazılır.

VERSİYONU: V-6, V-7, EFW
Soru:
Mevcut stok kartlarımı stok kodunun haricinde özel olarak gruplara ayırıp liste alabilir miyim?
Cevap:
Evet stok kartları stok kodun haricinde özel kodlar verilerek grublara ayrılabilir. Bu işlemi yapabilmek için; Stok modülünde F2 Stok kart F3 Eski kart bölümünden stok kartını F6 Kart listesi tuşu yardımıyla çağırdıktan sonra kartın ön yüzünde bulunan“ÖZEL KOD“ hanesine istenilen şekilde kodlar verilerek liste alınabilir.
ÖRNEK: Mevcut stok kartlarının raf numaralarına göre tasnif edilmek istenildiğini varsayalım. Ve stok kartındaki birinci özel kodları kullanalım. Bu durumda özel koda bu stok kalemi hangi rafta ise o rafın numarasını yazılarak kayıt edilir. Bütün stok kartlarına bu şekilde kod verildikten sonra özel kodlara göre değişik listeler alınabilir.

VERSİYONU: V-6, V-7, EFW
Soru:
Stoklarımı çift birim ile takip edebilir miyim?
Cevap:
Stok modülünde stok kartı açılırken birim sahasına malın birimini yazılır. İkinci birim sahasına malın ikinci birimini katsayısı sahasına ise ikinci birim ile normal birim arasındaki oranı yazılır. Girilecek katsayının başına (/)yazılırsa Birim sahasında yazılan miktar bu katsayıya bölünerek 2.birim miktarını hesaplar.
*. Birim sahasına KĞ, 2.birim sahasına TON,katsayı (/1000)olmalıdır. Girilecek
 katsayının başına (*) yazılırsa Birim sahasında yazılan miktar bu katsayıya
 çarpılarak 2.birim miktarı hesaplanır.
*. Birim sahası TON,2.birim sahası KĞ olarak kullanıldığında katsayı
(*1000)olmalıdır. Katsayının başına (/) veya (*)yazılmazsa eğer program bunu default (/)varsayarak işlemi yapar.
*. Faturada stok kalem girişi sırasında istenirse bu katsayı yardımıyla otomatik
 çevrim yapabilmektedir.

V-6 : Versiyon 6 programında (* ve /) opsiyonları yoktur. Program default olarak birimi 2.birim bölümü işlemini seçimsiz yapmaktadır.

VERSİYONU: V-7, EFW
Soru:
Stok program modülünde barkodlu nasıl çalışabilirim?
Cevap:
Öncelikle bu opsiyonun çalışabilmesi için satış esnasında barkodlu çalışma opsiyonunun alınması gerekiyor
V-7 :

Bu versiyonda barkodlu çalışmak için 2 şeçenek vardır.
 *Stok kartları açarken barkod kodunu stok koduna vererek açmak;
 *Stok kodu bağımsız,stok kartının 3.sayfasındaki barkod hanelerine ilgili barkod kodunu vererek ve katsayı belirtilerek bu opsiyon kulanılabilir.Böyle oldugu zaman barkod indeks iyapılmalıdır.(Barkod indeksi stok programinin F5 SERVİS F3 DOSYA İŞLEMLERİ F5 BARKOD İNDEXİ YARATMA bölümünde F2 İNDEXLEME İŞLEMİ yapılır.)

EFW :
Bu versiyonda barkodlu çalışmak için 2 şeçenek vardır.
 *Stok kartları açarken barkod kodunu stok koduna vererek açmak;
 *Stok kodu bağımsız,stok kartında stok kodunun üstündeki 3.sayfa sekmesine  basılarak bu sayfada barkod kodlarını vererek ve katsayı belirtilerek bu opsiyon kulanılabilir.(Barkod indeksi SERVİS,DOSYA İŞLEMLERİ, BARKOD İNDEXİ YARATMA bölümünde İŞLEME BAŞLA sekmesi tıklanır gelen mesaj evet denilip geçilir.)

V-6 :
Bu versiyonda barkodlu çalışmak için 2 şeçenek vardır.
*Stok kartları açarken barkod kodunu stok koduna vererek açmak;
*Stok kartında barkod numarası AÇIKLAMA 2hanesine yazılır.Barkod indeksi için programın ana menüsünde iken önce F9 sonra F10 tuşu ile sistemde C:\ETA6>
pozisyonu gelir.Sonra ilgili şirket altina girilir
ÖRNEK: C:\ETA6>CD ŞIRKET KODU Enter
C:\ETA6\ŞIRKET KODU>..\REBBARK Enter gelen mesaj enter tusuyla geçilir ve index yaratma işlemi tamamlanmıştır mesajı alınır.

VERSİYONU: V-6, V-7, EFW
Soru:
Stoklarımda yapılan fiyat değişikliklerinin liste olarak raporlardan nasıl alabilirim
Cevap:
Stok F4-RAPORLAR, F2-STOK LİSTELERİ,F4-FİYAT DEĞİŞİKLİĞİ LİSTELERİ bölümden stok, tarih ve fiyatı değişen veya değişmeyen stok kartları bazında rapor alınabilir.

VERSİYONU: V-6, V-7
Soru:
Daha önceden satın almış olduğum stok programına sonradan 2.birim opsiyonunu aldım ve makinama yüklendi.Şimdi 2.birim opsiyonunu nasıl çalıştırabilirim?
Cevap:
F5-SERVİS,F4-SABİT TANIMLAR,F2-PAREMETRELER 2.birim ( M/T )* hanesinin doldurulmalıdır.Ayrıca F5-SERVİS F4-SABİT TANIMLAR F3-SAHA BOYLARI’ nda 2.Birim hanesine (E) yapılır.
*.MİKTAR
*.TUTAR


V-7 :
Ana menüde F3-ŞIRKET/DEVIR IŞLEMLERI,F2-ŞIRKET IŞLEMLERI,F4-ŞIRKET  BILGILERI’nden F6-ŞIRKET LISTESI’nden şirketimiz çagirilir.F2-KAYIT tuşuna basilir gelen mesaj evetle geçilir.Çıkan pencerede 2.Birim (E) değeri verilip F2-İŞLEME DEVAM tuşuyla kayıt yapılır.

VERSİYONU: V-7, EFW
Soru:
Stoklarımda yeni kart açarken ve yeni hareket yaparken çok yavaş kayıt ediyor.
Cevap:
Stok F5-SERVİS, F4-SABİT TANIMLAR,F2-PARAMETRELER bölümden eğer barkodlu çalışma yapılmıyor ise mükerrer barkod parametresini (H) yapıp F2-KAYIT tuşu ile kayıt yapılır.